چرا انسان قادر به دیدن خدا نیست؟

دیدن خدا

برای پاسخ به این سؤال باید استدلال‌های عقلی و منطقی را بررسی نمود.
انسان موجودی عاقل، هوشمند و صاحب قوه تفکر است که فطرتاً مشتاق به لقاء خداوند است و این نیاز را خود خدا در وجود او قرار داده است. پس آیا می‌شود ابزار برآوردن این نیاز در وجود او (انسان) نباشد؟!
قطعا چنین نیست؛ چراکه چنین تصوری با علم و حکمت خداوند در تضاد است. اگر چنین نیازی در وجود آدم تعبیه شده قطعا ابزار رسیدن به آن هم به او عطا شده است.

قوه تفکر و عقلی که به انسان عطا شده راهنمای او به سمت شناخت پروردگار می‌باشد. سیر تکاملی ظاهری و باطنی پدیده های عالم که گویای تدبیر و حکمت پروردگار است نیز برای پی‌بردن به عظمت خداوند و اطاعت و عبادت او کافیست؛ چراکه نیاز فطری انسان، نیاز به شناخت جنبه های رحمت، قدرت و تدبیر پروردگار است تا بتواند با تمسک به این قدرت عظیم، ذلتهای باطنی نفس و ضعف‌های روحی خود را برطرف سازد و در مسیر تکامل روح پیش برود. پس نیاز فطری انسان به پروردگار برای رسیدن به آرامش و اطمینان قلبی در مواجهه با سختی های عالم دنیاست نه نیاز به دیدن خداوند با چشم ظاهر؛ چراکه دیدن، مختص عالم ماده و نیاز جسم است اما شناختن، درک کردن و یافتن، نیاز روح محسوب می‌شود.

اگر روحِ انسان خدا را دریابد با او انس می‌گیرد و به آرامش می‌رسد و رسیدن به چنین شناختی با عقل سالم و دل پاک میسر است. خداوند جسم نیست که به شکل و شمایلی درآید و با چشم ظاهر قابل دیدن باشد. رؤیتی که برای حضرت موسی علیه السلام پیش آمد که تجلی خداوند بر کوه باعث نابودی کوه شد بیانگر این حقیقت است که دیدن با چشم ظاهر به هیچ وجه میسر نیست چراکه ظرفیت مشاهده نامحدود از توان انسان محدود خارج است و فقط شهود قلبی که با توانایی نامحدود روح مرتبط است توان درک خدای نامحدود را دارد.

خداوند در آیه ۱۴۳ سوره اعراف می‌فرماید:
وَلَمَّا جَاءَ مُوسَىٰ لِمِیقَاتِنَا وَکَلَّمَهُ رَبُّهُ قَالَ رَبِّ أَرِنِی أَنْظُرْ إِلَیْکَ ۚ قَالَ لَنْ تَرَانِی وَلَٰکِنِ انْظُرْ إِلَى الْجَبَلِ فَإِنِ اسْتَقَرَّ مَکَانَهُ فَسَوْفَ تَرَانِی ۚ فَلَمَّا تَجَلَّىٰ رَبُّهُ لِلْجَبَلِ جَعَلَهُ دَکًّا وَخَرَّ مُوسَىٰ صَعِقًا ۚ فَلَمَّا أَفَاقَ قَالَ سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ
و چون (قوم تقاضای دیدن خدا کردند) موسی (با هفتاد نفر بزرگان قومش که انتخاب شده بودند) وقت معین به وعده‌گاه ما آمد و خدایش با وی سخن گفت، موسی (به تقاضای جاهلانه قوم خود) عرض کرد که خدایا خود را به من آشکار بنما که جمال تو را مشاهده کنم. خدا در پاسخ او فرمود که مرا تا ابد نخواهی دید ولیکن به کوه بنگر، اگر کوه طور (بدان صلابت، هنگام تجلی) به جای خود برقرار ماند تو نیز مرا خواهی دید. پس آن‌گاه که تجلی خدایش بر کوه تابش کرد کوه را مندکّ و متلاشی ساخت و موسی بی‌هوش افتاد. سپس که به هوش آمد عرض کرد: خدایا تو منزه و برتری (از رؤیت و حس جسمانی، از چنین اندیشه) به درگاه تو توبه کردم و من (از قوم خود) اول کسی هستم که (به تو و منزه بودن تو از هر آلایش جسمانی) ایمان دارم.
« ترجمه الهی قمشه ای»

امام صادق علیه السلام در مورد «أَنَا أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ» فرمودند: «انا اوّل مَن آمن و صَدّق بانّک لا تُرى» من اوّلین ایمان آورندگان باشم به این که ذات الهى قابل دیدن نیست. (تفسیر اثنی عشری.ج۳ .ص ۱۶۷)

به همین سبب که امام علی علیه السلام می‌فرمایند: من خدا را با چشم دل دیدم.
چون میان درک وجود پروردگار و قلبی که سراسر تقوا و اخلاص است هیچ حجابی وجود ندارد.
بنابراین تا زمانیکه دل انسان، خانه هوا و هوس و محل جولان دادن شیاطین است، روح به آرامش نخواهد رسید. پس انسان ظاهربینی که همه چیز را با چشم سر درک کرده، در مسیر درستِ تربیت نفس و پاک کردن دل از آلودگیها قدم مؤثری برنداشته و هنوز گرفتار توهمات و خیالات باطل است، نباید انتظار داشته باشد وجود خدا را درک کند.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 11 =

۱۷ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  بسیار زیبا و دلنشین.عالی بود ممنونم

 2. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود تشکر فراوان

 3. ناشناس گفت:

  احسنت . خیلی عالی بود.متشکرم

 4. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود خداقوت خیلی متشکرم

 5. ناشناس گفت:

  بسیار عالی ، حقا عالی بود .ان شاءالله خداوند در دنیا و آخرت بر درجات عظیم صاحبان علم حقیقی بیفزاید.سپاس فراوان از مطالب مفید سایت

 6. ناشناس گفت:

  مطالب بسیار عالی ، قابل فهم و دقیق هستند. خداوند به قلم نویسنده این مطالب حق برکت بدهد

 7. ناشناس گفت:

  خیلی خیلی زیبا و دلنشین بود
  بسیار سپاسگزارم از اینکه ساده و واضح این مطالب را بیان می کنید

 8. طاهر گفت:

  احسنت،ماشاالله خیلی دقیق وواضح توضیح دادید،،