پناهندگی مخلوق ضعیف در عالم دنیا

من لی غیرک

انسان در عالم دنیا همواره در معرض خطر از دست دادن حیات فطرت خویش است؛ چرا که مخلوق ضعیف و منهای خدا نمی تواند بر شیطان غلبه پیدا کند.

شیطان ، به انسان منفی خدا مانند گوسفندی که از گله جدا مانده نگاه می‌کند و او را مانند یک گرگ شکار می‌نماید و فطرت او را کور می کند و دیگر نمی‌گذارد انسان مطابق فطرتش عمل کند.
مخلوق ضعیف و بیچاره در عالم دنیا به نجات دهنده‌ای مهربان و توانا که خداوند قادر می‌باشد نیاز دارد تا بتواند به راحتی در این دنیای پر خطر در آسایش و آرامش روحی مسیر تکاملی خود را طی کند. شرط این آسایش و آرامش تقوا می باشد؛ چرا که خداوند می‌فرماید: من با متقی هستم و زمانی که خداوند با متقی باشد آیا چه کسی می‌تواند به انسان متقی آسیب برساند؟!

بنابراین انسان مثبت خدا فرد متقی و انسان منهای خدا فرد غیر متقی می‌باشد که درباره غیر متقی خداوند در حدیث معراج فرموده: ای احمد! اندیشه‌ات را یکی گردان و زبانت را یک زبان ساز و بدنت را زنده بدار و از من غافل مباش، هر که از من غافل باشد، اهمیتی ندهم که در کدام وادی هلاک شود.
بحارالانوار، ج۷۷، ص۲۹

با این تفاسیر انسانی که همواره مورد هجوم دشمنان پر حیله و خانمان سوز است آیا نباید خود را به پناهگاه امن و ساحل نجات برساند تا از شر شیطان‌و ایادیش در امان بماند؟!
تنها وسیله نجات انسان ضعیف در برابر خطرات مسیر بندگی، اعتماد به مهربانی و رحمت خداوند کریم و سپردن تمام امورات خود به دستان قادر و توانای اوست‌؛ زیرا اوست که زمام امور تمام مخلوقات را به دست گرفته و با اشاره‌ای، بزرگترین خطر دشمنان را دفع نموده و هر خطر عظیم و بلای سختی را بر طرف می‌نماید.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − ده =

۱۷ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  باتشکر

 2. ناشناس گفت:

  سایت خوب و ارزشمندی است . همه مطالب راهگشا و کاربردی هستند . خیلی ممنونم

 3. ناشناس گفت:

  خیلی ممنونم از مدیرمحترم بازحمات فراوانش

 4. ناشناس گفت:

  بسیار عالی ضعف بنده را توصیف کردید. خداوند توفیق یقین، اعتماد و توکل در درجات بالا را نصیب همه ما فرماید تا همگی در نهایت آسایش و آرامش روحی زندگی کنیم. ممنون از این قلم زیبا و پردازش هنرمندانه مطالب دینی.

 5. ف - و گفت:

  درود برشما ؛ تشکر از سایت پر بارتان

 6. محمد گفت:

  خیلی ممنون از مطالب بسیار مفیدی که در سایت قرار میدهید

 7. رحمن گفت:

  ان شاالله همیشه سالم وسلامت باشید تشکر از این مطلب بسیارارزشمند

 8. ناشناس گفت:

  احنست مطلب زیادمفیدوپرمحتوابودسپاسگزارم.

 9. طاهر گفت:

  الهی وربی من لی غیرک،ممنون ومتشکرم مدیرمحترم گروه