عقل ، جهل ، قوه تعقل و تفکر چه نقشی در سعادت بشر دارند

عقل و جهل

عقل کوچک در انسان همان زیر مجموعه عقل بزرگ اهلبیت (ع) می‌باشد و جهل کوچک در انسان زیر مجموعه جهل بزرگ شیطان است که هر چه انسان در عالم دنیا بیشتر مطیع و فرمانبردار خداوند و اهلبیت (ع) باشد عقلش سالم تر و کاملتر می‌گردد و بالعکس هر چه نافرمان تر باشد عقلش خراب تر و جهلش کاملتر می‌شود.

مسئولیت و کار عقل در انسان درست کردن دین خدا و مسئولیت و کار جهل خراب کردن آن می‌باشد. در کل وجود عقل و جهل در درون انسان و بیرون او صرفا جهت امتحان و آزمایش است.
کار عقل کوچک که در درون انسان می‌باشد همانند اهلبیت (ع) که عقل بزرگ در بیرونند رساندن انسان به سعادت ابدی است.

برای اینکه انسان خوب تعقل کند باید خوب هم تفکر نماید؛ چرا که کار قوه تفکر که مقدمه تعقل می‌باشد فکر کردن است.
انسان قوه تفکری دارد که بوسیله آن می‌تواند درباره هر چیزی فکر کند و قوه تعقلی که می‌تواند درست یا نادرست بودن هر چیزی را تشخیص بدهد.

قسمت زیادی از قوه تفکر انسان به شاکله جسمانی او مرتبط می‌باشد که اگر شاکله جسمانیش از حلال شکل گرفته باشد بیشتر افکار او سازنده خواهد بود که عقل آن را تایید می‌نماید و باعث می‌شود انسان به آنها عمل کند. اما اگر شاکله جسمانی انسان از حرام شکل گرفته باشد، بیشتر، افکارِ غیر سازنده خواهد داشت که عقل سالم آن را تایید نمی‌کند.

در اصل قوه تفکر به قوه دارِکه روح بر می‌گردد که بوسیله شاکله حلال یا حرام تفکر انسان به رحمانی یا شیطانی تغییر پیدا می‌کند.

با وجود عقل و جهل در درون انسان جنگی شکل می‌گیرد بنام جنگ حق و باطل. جهل کوچک انسان (شیطان کوچک) در این جنگ سرنوشت ساز ابتدا تلاش می‌کند شاکله جسمانی انسان بوسیله لقمه حرام خراب شود و سپس بوسیله زیاد خوردن بُعد حیوانی ونفس را قوی می‌نماید تا بدین شکل مقدمه گناه فراهم شود و زمانی که بوسیله نفس اماره توانست او را به گناه بیندازد افکار شیطانی انسان بیشتر می‌شود که بدین صورت عقل خراب شده و شکست می‌خورد.

عقل که خراب شد شیطان بزرگ جایگزین شیطان کوچک می‌شود و خودش را بجای عقل معرفی می‌کند و برای انسان تحت کنترل خود بوسیله حق درباره حق شک و شبهه ایجاد می‌نماید و با حق سر حق را می شکافد. در اینجاست که هر چه انسان فکر درست یا نادرست بکند عقلی نیست که بخواهد به دادَش برسد و هر چه موعظه گر بیرونی فریاد بزند فایده‌ای ندارد چون موعظه‌گر درونی بدست شیطان افتاده است.

حال اگر شاکله انسان از حلال شکل گرفته باشد تفکر سازنده او باعث می‌شود انسان بیشتر به دستورات خدا عمل نماید و از قوه تعقل سالم برخوردار شود و کسی که عقل کوچک سالم داشته باشد حتما از عقل بزرگ اهلبیت(ع) پیروی خواهد کرد که این پیروی باعث می‌شود جهل کوچک و بزرگ‌ از درونش بیرون رود.

توضیحات تکمیلی

قوه تعقل همراه با تفکر صحیح وسیله آباد کردن آخرت و درست کردن دین انسان است.
انسان موجودیست دارای قوه تفکر و قدرت تحلیل و برنامه ریزی که براساس نیازهایش دست به یکسری اقدامات زده و یا یکسری اکتشافات و اختراعات انجام می دهد تا به این وسیله دنیایش را آباد سازد.
اختراعات و اکتشافات نه بوسیله تعقل و تفکر رحمانی بلکه بوسیله قوه دارکه روح و یا همان ذهن فعال انسان انجام می شود. انسان بوسیله قوه دارکه نیازهای مادی و معنویش را احساس نموده و برای رفع این نیازها تلاش می کند.
حال اگر این قوه دارکه تحت تربیت الهی قرار گرفته باشد هدف و نیت انسان در خدمات دنیوی، کسب رضای پروردگار است اما اگر قوه دارکه، تربیت الهی نشده باشد ، خدمات دنیوی با نیات نفسانی مثل کسب شهرت و یا آباد کردن دنیا بدون درنظر گرفتن رضای خداوند انجام می گیرد.
این امر از این جهت است که نفس ناطقه انسان وسیله برطرف کردن نیازهای روح اوست و در واقع نفس، مرکب راهوار روح است که اگر نفس تربیت شده باشد در خدمت بعد ملکوتی است و درجهت آبادانی آخرت تلاش می کند اما اگر این مرکب راهوار تربیت نشود تمام اموراتش در خدمت بعد حیوانی ودر جهت آبادانی دنیا است.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 11 =

۲۱ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  بسیار علمی و مغید و.کاربردی یود خداقون متشکرم

 2. ناشناس گفت:

  خیلی خیلی مطلب زیبا وآموزنده ای بود
  خداروشکر میکنم من رو باکانال شما آشنا کرد

 3. رحمان گفت:

  احسنت مطلب زیبا و کار بردی برای رسیدن به خدا رابیان فرمودید باتشکر از زحمات شما

 4. محمد گفت:

  احسنت
  بسیار زیبا و دقیق و کاربردی
  احسنت
  احسنت

 5. حمید رسولی گفت:

  باتشکرازاستادگرامی،لطفا بفرمایید صاحبان اختراعات واکتشافات خوب بشری که بعضا دارای ویژگیهای تعقل رحمانی نیستند یاشاکله حلال ندارندچگونه توانستند کاری مفید برای جامعه بشری انجام دهند ؟

  • مدیر سایت گفت:

   ضمن تشکر از نظرات شما؛
   قوه تعقل همراه با تفکر صحیح وسیله آبادکردن آخرت و درست کردن دین انسان است .
   انسان موجودیست دارای قوه تفکر و قدرت تحلیل و برنامه ریزی که براساس نیازهایش دست به یکسری اقدامات زده و یا یکسری اکتشافات و اختراعات انجام می دهد تا به این وسیله دنیایش را آباد سازد.
   اختراعات و اکتشافات نه بوسیله تعقل و تفکر رحمانی بلکه بوسیله قوه دارکه روح و یا همان ذهن فعال انسان انجام می شود . انسان بوسیله قوه دارکه نیازهای مادی و معنویش را احساس نموده و برای رفع این نیازها تلاش می کند.
   حال اگر این قوه دارکه تحت تربیت الهی قرار گرفته باشد هدف و نیت انسان در خدمات دنیوی ، کسب رضای پروردگار است اما اگر قوه دارکه، تربیت الهی نشده باشد ، خدمات دنیوی با نیات نفسانی مثل کسب شهرت و یا آباد کردن دنیا بدون درنظر گرفتن رضای خداوند انجام می گیرد.
   این امر از این جهت است که نفس ناطقه انسان وسیله برطرف کردن نیازهای روح اوست و در واقع نفس ، مرکب راهوار روح است که اگر نفس تربیت شده باشد در خدمت بعد ملکوتی است و درجهت آبادانی آخرت تلاش می کند اما اگر این مرکب راهوار تربیت نشود تمام اموراتش در خدمت بعد حیوانی ودر جهت آبادانی دنیا است

 6. ناشناس گفت:

  ممنون بابت توضیحات کاملتان در مورد عقل . خیلی روان و ساده بیان فرمودید. لطف خداوند شامل حالتان.

 7. ناشناس گفت:

  احسنت خیلی زیباوپرمحتوا ومفیدبودواقعاخیلی کاربرددارداحسنتم احسنتم ….

 8. طاهر گفت:

  متشکریم ،خداخیرتان بدهدان شاالله ،،

 9. ناشناس گفت:

  با تشکر از توضیحات شفاف و روشنی که ارائه می کنید. لطفاً بفرمایید منظور از قوه تفکر همان ذهن است که در پیام های قبلی بدان اشاره کردید؟ پیشاپیش از لطف و پاسخگویی شما بزرگواران سپاسگزارم.

 10. ناشناس گفت:

  خیلی ممنون از مطالب زیباتون

  با تشکر از مدیر سایت