موانع استعاذه

هیئت عاشقان امامت و ولایت- موانع استعاذه

به طور کلی رعایت تقوا و ترک محرمات در امر استعاذه مهم است و آن‌چه از موانع مهم استعاذه بشمار می‌آید،‌ یکی لقمه حرام و دیگری لقمه‌ی شبهه‌ناک است. کسی که خوراکش حرام است، رگ و پوستش شیطانی است و شیطان مانند خون در اجزای بدنش جاریست و تا زمانی که وجود انسان از لقمه‌های حرام پاک نشود، فرار از شیطان امکان پذیر نمی‌گردد و حتی عبادت‌های انسان هم ظاهری است.

خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: یَا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلَالًا طَیِّبًا وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ ﴿۱۶۸﴾ «ای مردم! از آنچه در زمین است، حلال و پاکیزه بخورید! و از گامهای شیطان، پیروی نکنید! چه اینکه او، دشمن آشکار شماست! (بقره-۱۶۸).»

همچنین انسان باید از لقمه شبهه‌ناک هم بپرهیزد زیرا اثر آن تا حدّی است که انسان شبهه‌خور نمی‌تواند حقّ را با تمام وضوحش بپذیرد و به آن شک می‌کند. چنانچه در قرآن آمده است: قَالَتْ رُسُلُهُمْ أَفِی اللَّـهِ شَکٌّ فَاطِرِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَدْعُوکُمْ لِیَغْفِرَ لَکُم مِّن ذُنُوبِکُمْ وَیُؤَخِّرَکُمْ إِلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى قَالُوا إِنْ أَنتُمْ إِلَّا بَشَرٌ مِّثْلُنَا تُرِیدُونَ أَن تَصُدُّونَا عَمَّا کَانَ یَعْبُدُ آبَاؤُنَا فَأْتُونَا بِسُلْطَانٍ مُّبِینٍ ﴿۱۰﴾ « رسولان آنها گفتند: «آیا در خدا شکّ است؟! خدایی که آسمانها و زمین را آفریده؛ او شما را دعوت می‌کند تا گناهانتان را ببخشد، و تا موعد مقرّری شما را باقی گذارد!» آنها گفتند: «(ما اینها را نمی‌فهمیم! همین اندازه می‌دانیم که) شما انسانهایی همانند ما هستید، می‌خواهید ما را از آنچه پدرانمان می‌پرستیدند بازدارید؛ شما دلیل و معجزه روشنی برای ما بیاورید! (ابراهیم-۱۰).» بنابر‌این اگر خوراک که به منزله بذری است برای بدن، شیطانی شود؛ شیطان بر آن بدن حاکم می‌شود و تا آن لقمه حرام ‌یا شبهه‌ناک در بدن موجود است، شیطان هم حاضر است. چنان‌چه در روایات آمده هر کس لقمه حرامی بخورد تا چهل روز نمازش پذیرفته نیست و دعایش مستجاب نمی گردد ، چرا که زبان این شخص شیطانی است و اگر قرآن بخواند ‌یا أَعُوذُ بِاللَّهِ هم بگوید باز با زبان شیطان ‌این کارها را انجام داده است. حال باید دانست لقمه حرام چیست؟ لقمه حرام، لقمه‌ای است که از راه حرام به دست آمده ‌یا به طور کامل حرام است مانند حیوان حرام‌گوشت ‌یا طعام نجس؛یا مالی که خمسش پرداخت نشده است و گاهی هم طبق آیه‌ی زیر گوشت حیوان حلال‌گوشتی است که به هنگام ذبح آن عمداً بسم الله گفته نشده باشد.

وَلَا تَأْکُلُوا مِمَّا لَمْ یُذْکَرِ اسْمُ اللَّـهِ عَلَیْهِ وَإِنَّهُ لَفِسْقٌ وَإِنَّ الشَّیَاطِینَ لَیُوحُونَ إِلَى أَوْلِیَائِهِمْ لِیُجَادِلُوکُمْ وَإِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّکُمْ لَمُشْرِکُونَ ﴿۱۲۱﴾ «و از آنچه نام خدا بر آن برده نشده، نخورید! این کار گناه است؛ و شیاطین به دوستان خود مطالبی مخفیانه القا می‌کنند، تا با شما به مجادله برخیزند؛ اگر از آنها اطاعت کنید، شما هم مشرک خواهید بود! (انعام- ۱۲۱).»

باید توجه داشت که همه‌این لقمه‌های حرام، ظلمت هستند و اثر خود را بر روی همه اعضا و جوارح انسان می‌گذارند؛ اثر آن بر روی زبان به لغو، فحش، غیبت، تهمت، دروغ و…. ؛ روی چشم به خیانت و روی گوش به استماع لغو، لهو و غیبت تبدیل ‌می‌شود. و خلاصه اثر آن به شکل فعل حرام، مکروه و یا مباحی که غافل‌کننده انسان از‌ یاد خداست در تمام اعضا و جوارح انسان دیده ‌می‌شود. از دیگر مواردی که انسان باید در خوراک بدان توجه داشته باشد ‌این است که به هنگام سیری از خوردن بپرهیزد. چرا که‌ این امر، مکروه و شیطانی بوده و حتی بعضی از مراتب آن که ضرر فاحش داشته باشد، حرام است و خود مانع استعاذه حقیقی است.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

۲ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    خیلی خوب بود از شما سپاسگذارم