مخالفت ذهنی

مخالفت ذهنی

مخالفت ذهنی در مواردی بکار میرود که ذهن در حال خیال پردازی باشد. به هر مقدار نفس امّاره قویتر باشد خیال پردازی ذهنی انسان عملیاتی تر می‌گردد.
مخالفت با نفس در افکار، کنترل ذهن سیال از گمراهی به سوی هدایت است که باعث می‌شود انسان متلاطم در دریای بیهوده گویی ذهنی غرق نشود. روی همین حساب انسان در گردش افلاک ذهنی، راهی جز گردش در انوار الهی (ذکر) ندارد.
ذهن متنسب به الله، نمی‌شود متصل به افلاک باشد؛ چراکه مسیر عروج، به خروج از وجود تبدیل می‌شود.

توضیح و تفسیر تکمیلی:

مخالفت ذهنی همان مخالفت با افکار نفسانی است که بر اثر رعایت نکردن حد و حدود الهی در حلال خدا ایجاد می‌شود و باعث می‌گردد بُعد حیوانی و نفس امّاره‌ی انسان قوی گردد و راه برای نفوذ شیطانی (که شریک نفس اماره است)، هموارتر شود و بر اثر همین نفوذ، ذهن انسان دچار خیال پردازی های گوناگون گردد.

هر چه نفس امّاره قویتر باشد، تسلط شیطان بر ذهن انسان بیشتر می‌شود و بدین صورت است که شیطان قادر خواهد بود افکار انسان را مدیریت نماید، افکار که مدیریت شد به عمل هم می‌رسد. ابتدا انسان باید افکار سیال (شناور) در ذهنش را شناسایی نماید تا با افکارشیطانی، نفسانی و دنیایی بهتر مخالفت کند. اگر انسان با افکار گناه و بیهوده (که همانند امواج متلاطم دریا کشتی‌ها را درهم می‌کوبد) مخالفت نکند، کشتیِ وجودش نابود می‌شود.

از جایی که انسان اشرف مخلوقات است باید افکارش همیشه متصل به دریای بیکران الهی باشد و سعی کند ذهنش را مانند یک کشتی به سوی ساحل امن الهی هدایت کند. حیف نیست افکار اشرف مخلوقات شناور در افلاک (دنیا و مادیات) باشد؟!
انسان نباید به دشمنانش (شیطان، نفس، دنیا) اجازه دهد افکارش را از جریان اصلی که منتهی به صاحبش (خدا) می‌شود منحرف سازد.
انسانِ امانت دار باید با اذکار گوناگون الهی، که همان سلاح کوبنده و برنده می‌باشد به جنگِ افکار غیر خدایی خود بشتابد تا وجود پیدا کند و به عروج برود تا به کمال مطلق ملحق شود.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − پنج =

۱۰ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  متشکرم از سایت بی نظیرتون.

 2. ناشناس گفت:

  سپاس بابت تلاشتان

 3. ناشناس گفت:

  احسنت از این دقت

 4. ناشناس گفت:

  احسنت از این دقت واقعا عالی بود
  به نظر من یک کلاس درس کامل ودقیق
  خدا خیرتون بده برای شخص من یه دنیا ارزش داشت

 5. ناشناس گفت:

  خیلی ممنون خدا خیرتون بده بسیار عالی