محاسبه

ان تبدوا ما في انفسكم

قرآن کریم: (وَ إِن تُبدُوا ما في أَنفُسِکُم أَو تُخفُوهُ یُحاسِبکُم بِهِ الله)
اگر صفات و حالات نیک و بدی را که در نفوس شما استقرار یافته است آشکار کنید یا نهان سازید، خداوند شما را به آن محاسبه می‌کند.

رسول خدا صلّی الله و علیه و آله و سلّم: «پیش از آنکه مورد حسابرسی قرار گیرید، خود به حساب نفس تان برسید و پیش از آنکه سنجیده شوید، خود نفستان را در ترازوی سنجش بگذارید و برای آن حسابرسی بزرگ آماده شوید».

امام کاظم علیه السلام: «از ما نیست کسی که هر روز به حساب خود رسیدگی نکند و ببیند که اگر کار نیکی انجام داده است از خداوند توفیق انجام بیشتر آن را بخواهد و خدا را بر آن سپاس گوید و اگر کار بدی انجام داده است از خدا آمرزش بخواهد و توبه کند».

آیت الله جوادی آملی: «انسان شب و روز کار می کند؛ یا مشغول آبیاری درخت پُر خار و تیغ دار است، یا ریستن پارچه های پرنیانی و ابریشمی. اگرر بعد از مرگ رنج می برد، برای آن است که عمری زحمت کشیده و درخت خار را آبیاری کرده است بدزبانی، بدقلمی، آزردن این و آن، همه خار است. گناه و ظلمی که می‌کند مانند آبی است که پای درخت های پر خار خود ریخته است. وقتی به حقیقت پی می‌برد که تمام خارهای این درخت علیه او به کار گرفته می شود. وقتی او را در قبر می گذارند، گویا وی را روی تشک پر از خار و تیغ نهاده اند. اگر از این پهلو به آن پهلو بغلتد آرامشی ندارد؛ زیرا در تمام مدت عمر تلاش کرده خار پرورش دهد و برویاند».

قرآن کریم دربارۀ محاسبه می فرماید: «آنچه را در دل دارید یا اظهار می‌کنید، همه مورد محاسبه خداست. یعنی حتی خاطرات و تصمیم های زشت نیز-هر چند عملی نگردد-جان را تیره می‌کند و سالک محاسب (حسابگر)، همان گونه که مراقب اعضا و جوارح ظاهری خویش است، مواظب اندیشه و افکار و نیّات قلبی خود نیز است؛ چرا که مورد باز خواست قرار خواهد گرفت. بدانید آنچه را در دل دارید خدا می داند پس، از آن حذر کنید». انسانی که اهل محاسبه باشد، همواره خود را بدهکار می داند؛ زیرا یا سیّئات او بیش از حسنات است یا این دو با یکدیگر مساوی اند که در هر صورت زیان دیده است و یا حسنات او بر سیّئاتش پیشی گرفته که در این صورت نیز خود را بدهکار لطف و احسان حضرت حق، سبحانه و تعالی و توفیق او می داند و در تلاش است از عهدۀ شکر نعمت های او بر آید.

خوب است انسان جدولی تهیه کند و در آن اعضا و جوارح اصلی خود را همراه با خوبی ها و بدی های هر یک فهرست کند و در هنگام خواب نگاهی به آن بیندازد؛ اگر اعمال نیک بر بدی ها برتری دارد شکر الهی را به جا آورد، در غیر این صورت در صدد جبران مافات بر آید.

منبع: کتاب گام های سلوک (چهل گام در خودسازی)

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

۱۴ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  بسیارعالی بود تشکرویژه

 2. ناشناس گفت:

  اللهم ارزقنا توفیق الطاعه و بعد المعصیه.
  بسیار ممنون و سپاسگزارم از شما

 3. باقر گفت:

  با مطالعه مطلب محاسبه امیدوارم بتوانم به حساب اعمالم رسیدگی کنم، قبل از اینکه خداوند متعال به حسابم برسد
  باسپاس از مدیر محترم

 4. مَهــدی گفت:

  خیلی ممنون و سپاسگـزارم بابت مطالب پرمحتوا و آموزنده ای که در اختیارمان قرار میدهید🙏🌹👑

 5. ناشناس گفت:

  مطالب بسیار عالی هستند.سایت پرکاربرد و مفیدی است . بسیار ممنون ومتشکرم.ان شاءالله خداوند به شما برکت در عمر و علم و روزی بدهد

 6. ناشناس گفت:

  سپاسگزارم از همه ی زحماتتان 🌹🌹🌹🌹

 7. عیسی۲ گفت:

  خیلی خیلی ممنون و متشکرم از مدیر محترم و بزرگوار سایت بابت مطالب بسیار ارزشمند و آموزنده

 8. طاهر گفت:

  خداقوت،ممنون ومتشکریم ازشما،بابت ارسال پیامهای باارزش وسودمندتان