شیطان مانع اصلاح و تربیت

شیطان مانع اصلاح و تربیت

در بحث اصلاح، انسان بیشتر باید مراقب شیطان باشد تا بوسیله خداوند حکیم تربیت گردد؛ چرا که اگر شیطان در سرزمین دل باشد نمی‌گذارد خداوند بنده‌اش را اصلاح و تربیت کند.
بعنوان مثال اگر کشاورزی نتواند زمینش را تسطیح کند قادر به کشتش نخواهد بود ‌ما نیز اگر نتوانیم شیطان را از سرزمین دل (سرزمین خدا) بیرون کنیم توفیق کشت تقوا و اخلاص را پیدا نخواهیم کرد.

از جایی که سرزمین دل مال خداست و مال ما نیست ما بعنوان یک امانت دار نباید بگذاریم شیطان در سرزمین خدا بماند یا به اصطلاح کنگر بخورد و لنگر بیندازد. اگر این کار را به خوبی انجام بدهیم خداوند بخشنده و حکیم بعنوان پاداش در سرزمین دل ما تقوا، اخلاص، اخلاق و مکارم اخلاق می‌کارد تا بدین شکل بتوانیم هدایت شویم و آخرتمان را آباد کنیم. روی همین حساب باید تمام ذهنمان را متمرکز شیطان درونمان نماییم تا هر آنچه که درونمان می‌گوید را در حق بگذاریم، اگر حق بود قبول کنیم و اگر حق نبود رد کنیم.

تمام وضعیتهای بیرون برای کسی که تصمیم گرفته سرزمین دلش را تسطیح کند خیر است؛ چرا که اگر وضعیتی درست نشود شیطان درون خودش را آفتابی نمی‌کند. همین وضعیتهاست که باعث می‌شود شیطان خودش را آشکار کند. کاری که ابتدا یک مبارز باید انجام بدهد شناسایی شیطان و مخالفت با اوست که باعث می‌شود روز به روز شیطان ضعیف تر گردد و در نهایت به یاری خدا از سرزمین دل بیرون برود.
تمام هنر انسان همین یک قدم است که باعث می‌شود خداوند قدمها برای او بر دارد.
در پایان باید بگوییم مخالفت بانفس امّاره در افکار، گفتار و کردار همه و همه برای مخالفت با دشمن سرزمین دل (شیطان) می‌باشد.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

۷ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    بسیار زیبا بود ممنونم

  2. ناشناس گفت:

    مطلب خیلی خوبی بود خدا خیرتون بده

  3. ناشناس گفت:

    ان شاءالله بتوانیم این گونه که فرمودید عمل کنیم. خدا خودش بصیرت بدهد ان شاءالله.ممنون از مطالب ارزشمند تان