سیمای دنیا پرستان

هیئت عاشقان امامت و ولایت- سیمای دنیا پرستان

در احادیث قدسی نشانه‌های اهل دنیا که خداوند به پیامبر اکرم (ص) بردشمن داشتن آنان سفارش کرده، چنین بیان شده است:

«اهل دنیا کسی است که خنده‌اش زیاد و خواب و خشمش فراوان باشد. خشنودی آن کم و راضی به قضای الهی نیست. هنگام اطاعت خدا کسل است و هنگام نافرمانی خدا قهرمان است. آرزویش دور و دراز و مرگش نزدیک است. نفسش را بازجویی نمی‌کند، بهره‌اش اندک و سخن گفتنش زیاد، ترس و بیمش از عذاب کم، سرورش زیاد است؛ و همانا اهل دنیا سپاس‌گزار نیستند و بر گرفتاری‌ها صبر ندارند و مردم را به نظر کوچکی و به دیده حقارت می‌نگرند و خود را می‌ستایند بر کارهای خیر، و حال آن‌که اصلاً انجام نمی‌دهند و مردم را دعوت به کارهای خیر می‌کنند با این‌که خود به جا نمی‌آورند.

ای احمد! زشتی و عیب دوست‌داران دنیا بسیار است، از جمله آن‌که در تاریکی جهل و نادانی و حماقت غوطه‌ورند، و در برابر استادان و مربیّان خود تواضع و فروتنی ننمایند! و خود را عاقل و باخرد دانند و حال آن‌که در نزد مردمِ آگاه، احمق و نادانند.[۱]

همچنین حضرت علی (ع)در نهج البلاغه اهل دنیا (دنیا پرستان) را چنین معرفی می‌کند: «همانا دنیا پرستان چونان سگ‌های درنده، عوعوکنان، برای دریدن صید در شتاب‌اند، برخی به برخی دیگر هجوم آورند و نیرومندشان، ناتوان را می‌خورد و بزرگ‌تر‌ها، کوچک‌تر‌ها را و یا چونان شترانی هستند که برخی ازآن‌ها پای بسته و برخی دیگر در بیابان رها شده، که راه گم کرده و در جاده‌های نامعلومی در حرکت‌اند و در وادی پر از آفت و در شنزاری که حرکت با کندی صورت می‌گیرد، گرفتارند؛ نه چوپانی دارند که به کارشان برسد و نه چراننده‌ای که به چراگاهشان ببرد. دنیا آن‌ها را به راه کوری کشاند و دیدگانشان را از چراغ هدایت بپوشاند، در بیراهه سرگردان و در نعمت‌ها غرق شده‌اند و نعمت‌ها را پروردگار خود قرار داده‌اند. هم دنیا آن‌ها را به بازی گرفته و هم آن‌ها با دنیا به بازی پرداخته و آخرت را فراموش کرده‌اند.[۲]»

[۱] . احادیث قدسی، چاپ قدیم، ص ۳۲۲
[۲] . نهج‌البلاغه، ترجمه دشتی، نامه ۳۱

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 3 =

۴ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    پناه بر خدا از دوستی دنیا.
    حقیقتا مبارزه بادان بسیار سخت می‌باشد.
    تشکر از مطلب ارزشمندی که تهیه فرمودید

  2. ناشناس گفت:

    خیلی ممنون بابت مطالب پر محتوایتان