زهد چیست ؟

هیئت عاشقان امامت و ولایت- زهد چیست

«زهد» بی‌رغبتی و کناره‌گیری از دنیایی است که مطلوب دنیاداران است. مجلسی در تفسیر «زهد» از پیامبر اکرم (ص) روایت کرده که از جبرئیل تفسیر «زهد» را پرسیدم در پاسخ گفت: «زاهد دوست دارد آن‌چه آفریننده‌اش دوست دارد و بد دارد آن‌چه را که آفریننده‌اش بد دارد؛ از حلال دنیا کناره می‌گیرد و به حرامش رو نکند؛ زیرا در حلالش حساب و در حرامش عقاب است. به همه مسلمانان مهر ورزد، چنان‌چه به خودش مهر ورزد؛ از گفتاری که به دردش نخورد کناره گیرد، چنان‌چه از کار حرام. از بسیار خوردن کناره کند؛ چون از خوردن مردار بسیار بدبو و گند. از کالای دنیا و زیورش کناره گیرد چون از آتش سوزان که در او گیرد؛ آرزویش کوتاه است و مرگ پیش چشم اوست.[۱]»

امام صادق (ع)در این‌باره می‌فرماید: «هر که نسبت به دنیا زاهد و بی‌رغبت شد، خدا حکمت را در دلش بر جا دارد و زبانش را بدان گویا کند و او را به عیب‌های دنیا بینا سازد و درد و درمان آن را به او بفهماند و از دنیا سالم بیرونش برد و به بهشت دار السلامش در آورد.[۲]»

همچنین می‌فرماید: «همه‌ی خوبی‌ها را در خانه‌ای نهاده‌اند و کلید آن را زهد در دنیا ساخته‌اند.[۳]»

حضرت علی(ع)درباره افراد زاهد چنین می‌فرماید: «همانا زاهدان اگر چه خندان باشند، قلبشان می‌گرید و اگر چه شادمان باشند، اندوه آنان شدید است و اگر چه برای نعمت‌های فراوان مورد غبطه دیگران قرار گیرند اما با نفس خود در دشمنی بسیار قرار دارند.[۴]»

[۱] . کافی، مترجم، ج۳، ص۱۹
[۲] . اصول کافی، ترجمه مصطفوی، ج۳، ص۱۹۳
[۳]. اصول کافی، ترجمه کمره‌ای، ج۴، ص۳۸۵
[۴] . نهج البلاغه، ترجمه دشتی، خطبه ۱۱۲

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − دو =