دنیا بهشت کافر و زندان مؤمن است

بهشت و جهنم دنیا

امام صادق (ع): دنیا، زندان مؤمن است و گور، دژ او و بهشت جایگاهش و دنیا، بهشت کافر است و گور، زندان او و آتش جایگاهش.
(منتخب میزان الحکمه ص۲۰۵ ح ۲۲۲۴)

روی همین حساب خداوند عزوجل دنیا را زینت داد تا کافر از آن لذت ببرد و مؤمن بدان امتحان‌ و آزمایش بشود و از جایی که آخرت بهشت مؤمن است در این دنیا خداوند به مؤمنین بیشتر بلا می‌دهد.

«یقینا خدا از مؤمنان جانها و اموالشان را به بهای آنکه بهشت برای آنان باشد خریده ….»
(سوره توبه آیه ۱۱۱ ترجمه حسین انصاریان)
پس به همین دلیل مؤمن دنیا را محل گذر و خانه‌ی دنیایی را لانه‌ای بیش نمی‌داند و می‌داند روزی باید از آن کوچ نماید و هیچ چیز از این دنیا به غیر از اعمال نیکش و مقداری پارچه که کفنش است با خود به آخرت نمی‌برد و بدین خاطر مؤمن بیشتر بدنبال علم‌ آخرتیست تا علم دنیایی.

اما کافر که اعتقادی به آخرت ندارد و بدنبال رفاه دنیایی می‌باشد. علم دنیایی را بر علم آخرتی ترجیح می‌دهد و از جایی که صاحب تمام عالم هستی خداوند عادل می‌باشد و تا او نخواهد کسی به چیزی نمی‌رسد به هر کس به میزان نیت و تلاشش چه برای آخرت باشد چه برای دنیا مزد می‌دهد.

اگر کسی فقط برای دنیا کار کند خداوند هم به او فقط دنیا می‌دهد؛ اما اگر کسی فقط برای آخرت تلاش کند خداوند به او هم دنیا می‌دهد هم آخرت. حال چرا خداوند به مؤمن دنیا می‌دهد؟!
اگر خداوند به مؤمن دنیا می‌دهد فقط برای آسایش و رفاه او نیست که مثل کفار زندگی کند. اگر به او دنیا می‌دهد فقط برای اصلاح آخرتش می‌باشد.
روی همین حساب خداوند به مؤمن می‌فرماید: مازاد مالت را انفاق کن تا با آن آخرتت آباد شود.
البته این انفاق باید شرایط خاصی داشته باشد:
۱- مال باید حلال باشد.
۲- انفاق مال باید همراه با تقوا و اخلاص باشد، تا مورد قبول و رضای خداوند واقع گردد.

شخصی که در عالم دنیا فقط بدنبال رفاه دنیوی بوده هم، نباید چیزی از بهشت اخروی نصیبش شود چون چنین شخصی دنیا را بر آخرتش ترجیح داده است.
این درست نیست بگوییم علم دنیایی فقط مختص کفار است؛ چرا که مؤمنین هم می‌توانند بدنبال علم دنیایی بروند و با بدست آوردن علم دنیایی آخرتشان را آباد کنند.
حال اگر علم دنیایی کفار از علم دنیایی مؤمنین جلوتر است به خاطر تلاش و کوشش خودشان بوده است.
علم دنیایی که بدنبالش رفاه و آسایش است برای مؤمن امتحان و آزمایشی بیش نیست؛ چرا که دنیا و هر آنچه در آن است برای مؤمن وسیله ای برای رسیدن به خداوند است.
دنیا برای مؤمن فقط جنبه اصلاح و سیر صعودی دارد و به همین دلیل طبق روایات اهلبیت (ع) بلا بیشتر به سراغ مؤمنین می‌آید تا بدین شکل خداوند آنها را پاک کند و به درجاتشان بیفزاید؛ اما درباره کافر خداوند می‌گوید: اگر بنده مؤمنم ناراحت نمی‌شد، سر کافر را با دستمال آهنین می‌بستم تا سردرد هم نگیرد.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 1 =

۱۳ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  خیلی پر مفهوم بود
  خیلی ممنونم

 2. ناشناس گفت:

  بسیار عالی بود از شما سپاسگزارم

 3. ناشناس گفت:

  خیلی زیبا وجالب بود

  سپاسگزارم

 4. ا - م گفت:

  بسیار مفید و اثر گذار بود. دست تان پر توان. با تشکر از مدیر محترم سایت

 5. ناشناس گفت:

  ممنون و سپاسگزار از مطب خوب و سرنوشت سازتان.

 6. ناشناس گفت:

  واقعا بی نظیر ،کامل، جامع و همچنین بدون هیچ اشکالی
  ممنون از متن بسیار زیبایتان

 7. ناشناس گفت:

  سپاس فراوان بابت این پاسخ جامعی که به سوالات ذهنی بسیاری از مردم در رابطه بهره‌مندی بیشتر کفار از علوم ارائه کردید. خیلی دقیق و روشن اصل موضوع را تشریح کردید. جزاک الله خیرا. از تمام دست اندرکاران این سایت ارزشی کمال تشکر را دارم.