دنیا آموزشگاه انسان ۲

دنیا آموزشگاه انسان

خداوند عزوجل دنیا را آموزشگاهی برای آموزش همه انسان ها و پیشرفت و ترقی آنها در عالم دیگر قرار داده است.
هر آموزشگاهی با مدیر، معلم و کتاب تعریف می‌شود. همان طور که در آموزشگاه دنیا مدیر وظیفه برنامه ریزی، تهیه کتاب و فراهم آوردن معلم را به عهده دارد، در آموزشگاه اخروی نیز مدیر آموزشگاه که خداوند است با برنامه ریزی حساب شده معلم و کتاب مناسب برای آموزش بندگانش فرستاده است.

پیامبران وائمه اطهار علیهم السلام که در فضائل و کمالات انسانی کامل ترین افراد بشر هستند بعنوان معلمان آموزشگاه انتخاب شدند و کتاب های آسمانی دروس این آموزشگاه هستند. معلمان بشر در عمل به دستورات کتاب آسمانی، بیشترین اطاعت و بالاترین تسلیم را دارا هستند.
همان طور که همه انسان‌ها در ابتدا بی‌سوادند و برای تحصیل علم باید در مدرسه و زیر نظر معلم تلاش کنند و هر کس بیشتر تلاش کند نتیجه بهتر و جایگاه دنیوی بالاتری نسبت به سایرین پیدا می‌کند، در آموزشگاه اخروی نیز هر کس مطیع تر و تلاشش بیشتر باشد جایگاهش در آخرت بالاتر و رفاه و آسایش اخرویش بیشتر است.

ابتدایی ترین آموزش‌ها در آموزشگاه خدا، آموزش مسلمان شدن است. هر کس در انجام واجبات و ترک محرمات کوشا باشد یک مسلمان واقعیست. اما کسی که نسبت به انجام واجبات و ترک محرمات بی‌توجه باشد نامش از کارنامه مسلمانان پاک می‌شود. مرتبه بالاتر از مسلمان، مؤمن است. مؤمن علاوه بر انجام واجب و ترک حرام، نسبت به انجام مستحبات و ترک مکروهات نیز کوشاست.
کسی که یک درجه بالاتر از مؤمن عمل کند یعنی از مباحاتِ غفلت‌زا نیز دوری کند، می‌شود اولیای خدا؛ و همینطور هر چه اطاعت و تسلیمش بیشتر باشد مراتب اخرویش بالاتر و جایگاهش در آخرت بهتر است. هر تلاشی در دنیا اگر مقدمه رفاه اخروی نباشد، بیهوده و عبث تلقی می‌شود؛ چراکه انسان در آخرت از تمام لحظات عمرش بازخواست می‌شود. پس انسان عاقل بیشتر تلاشش را برای جایی قرار می‌دهد که دائمیست.

هر کس مراتب بندگی را با تقوا و اخلاص طی نماید از طرف خداوند عزوجل بعنوان بنده خاص انتخاب می‌شود. امتحاناتی که خداوند از بندگان خاصش می‌گیرد با مراتب پایین تر از آن بسیار متفاوت است. لازمه این امتحانات شناخت معرفت بالا نسبت به خداوند و اعتماد و توکل به اوست همانند ابراهیم علیه السلام که خداوند او را برگزید و با افتادن در آتش، ذبح اسماعیل و… او را آزمود. و ابراهیم علیه السلام در این امتحانات دشوار با اعتماد به پروردگار، تسلیم امر خدا شد و پس از آن مقام امامت نصیب ایشان گردید.

مطلب مرتبط: دنیا آموزشگاه انسان ۱

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 8 =

۲۰ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  احسنت
  مطالب سایتتون خیلی آسمانیه
  واقعآ عالیه

 2. ناشناس گفت:

  با تشکر از مدیر محترم و سپاس بابت این مطلب آموزنده

 3. ناشناس گفت:

  سلام خدمت مدیر محترم‌ گرامی
  ممنونم. از زحمت های بی پایان شما سپاس گذارم که وقت گران بهای خودرا وقت ما میکنید
  ان شاءالله. که بتوانیم. با عمل زحمت های شمارا جبران کنیم. ممنون از مدیر عزیز. محترم و گرامی

 4. ناشناس گفت:

  مطالب بسیار زیبا و آموزنده است. بسیار متشکریم.

 5. ناشناس گفت:

  سلام و خداقوت. همه مطالب مفید و آموزنده است . . بسیار ممنون.

 6. علی گفت:

  سلام خدا قوت. بسیار عالی و آموزنده بود.
  دست گلتون درد نکنه

 7. حبیب الله گفت:

  احسنت

 8. ناشناس گفت:

  خداوند را سپاسگزارم که بوسیله ی شما آموزشگاه دنیا را با بیانی متفاوت و روشنگرانه برایمان توضیح داد. و ممنون از شما که واسطه ی خیر هستید.ان شاالله بتوانیم استفاده کنیم.🌹🌿🌹🌿🌹🌿🌹

 9. باقر گفت:

  مطالب تکمیلی (دنیا آموزشگاه انسان)را مطالعه کردم استفاده کردم با سپاس از مدیر محترم

 10. ناشناس گفت:

  باسلام از این مطالب ارزشمند لطفا بفرمایید در سایت مطالبی در باره عوالم مختلف نظیر عالم ذر هست ؟؟باتشکر

 11. ا - م گفت:

  احسنت به این حسن سلیقه و مطالب زیبا و کاربردی