جهاد در راه خدا

جهاد در راه خدا

جهاد در راه خدا، یکی از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی هر مسلمان است. هر آنچه که مؤمن در بدست آوردن آن در راه ایمان به الله و فرمانبری او تلاش نماید. مانند: مقاومت در برابر شر و بدی‌ها و انحرافات، ثابت قدم ماندن در دین الله، استقامت در مقابل وسوسه‌های شیطان، از جمله جهاد در راه الله محسوب می‌شود.

مفهوم جهاد

جهاد یعنی «کوشش کردن، کوشیدن به‌اندازه طاقت» «کوشش توام با رنج، تلاش در کار با آنچه در توان باشد.»
وقتی جهاد با کلمه «فی سبیل الله؛ در راه خدا» همراه باشد، مفهوم ویژه‌ای دارد و هرگونه فعالیت در خصوص اصلاح افکار گفتار و کردار را شامل می‌شود.

جهاد با نفس

امیرمؤمنان علی (علیه‌السّلام) می‌فرماید: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) لشکری را برای پیکار با دشمن فرستاد و پس از بازگشت پیروزمندانه به آنان فرمود: «خوش آمدند گروهی که جهاد کوچک را انجام دادند، امّا جهاد بزرگتر همچنان بر گردن آن‌ها باقی است. پرسیدند: جهاد بزرگ‌تر کدام است؟ فرمود: جهاد با نفس»

منظور از جهاد کوچک در این روایت، جنگ با دشمن و مراد از جهاد بزرگ، مبارزه با خواسته‌ها و تمایلاتی است که انسان را به سرپیچی از دستورات و قوانین خداوند وادار می‌سازد که نمونه‌های آن در زندگی ما فراوان است؛ از جمله ساده‌ترین مصادیق آن مانند: فرمان خدا به نماز اول وقت می‌باشد که نفس می‌خواهد از آن تخطی کند.
در این‌گونه موارد، انسان با دو دستور روبروست: یکی، فرمان خدا و قانونی که بر اساس مصلحت افراد و عموم مردم وضع شده است و دیگری، فرمان نفس که انسان را به سرکشی و بی‌توجهی به قانون فرا می‌خواند و در این صورت برای رسیدن به سعادت و خوش‌بختی باید با در اختیار گرفتن نفس و پافشاری در برابر خواسته‌هایش، آن را در مدار حق قرار داد؛ این مبارزه و تلاش را جهاد با نفس می‌گویند.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

۴ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    بسیار عالی و زیبا و ناب توضیح دادید سپاس از شما.

  2. ناشناس گفت:

    واقعا به زبان ساده و بسیار کامل توضیح دادید خدا جزای خیرتان دهد.