جاودانه و باقی فقط خداوند است

خداوند جاودان

جاودانه و باقی فقط خداوند است و همه غیر او فانی و ناپایدار.
خداوند از بین تمام مخلوقات روح انسان را پایدار و جاودان نمود. روح انسان همان حقیقتی است که همواره زنده و پابرجاست و فناپذیر هم نیست.
در عالم دنیا، تلاش انسان باید فقط در جهت اصلاح و تربیت روح باشد. خواسته‌های بُعد حیوانی انسان باید همراه با‌حد و‌حدود الهی باشد.
هر چیز فانی در دنیا، فقط جنبه‌ی امتحان و آزمایش دارد، چون راز خلقت امتحان و آزمایش است. پس انسان در عالم دنیا، اگر مراقب حد و حدود الهی نباشد، هر آنچه می‌بیند، می‌شنود و می‌گوید برای او تبدیل به علاقه می‌شود. اگر این علایق با مخالفت با نفس
کنترل نشود، شیطان بر انسان مسلط می‌گردد‌. در نتیجه انسانی که باید در عالم دنیا عبد و مطیع پروردگارش می‌شد، بنده امیال، لذات، شهوات و خواسته‌های خویش می‌گردد و هر چه در مسیر غفلت بیشتر پیش برود فسادش زیادتر و از خداوند دورتر می‌شود.

اما انسان عاقلی که اندیشه و خرد خود را به کار گرفته و حقیقت آفرینش خویش را درک نموده است، برای یکسو کردن علایق و خواسته های مادیش با خواست و رضای پروردگار، مردانه و با اراده‌ای استوار می‌جنگد و در این جهاد تنگاتنگ با نفس و شیطان چیزی جز رضای خدا را نمی‌طلبد.
عمر عزیز خویش را در طلب شریف ترین آرمان ها صرف نموده و سرمایه‌های خدادادی اش را در پرسودترین مسیر خرج می‌کند.
چنین کسی جسمش را برای عبادت و اطاعت خداوند خسته می‌کند و اعضای بدنش را بخاطر ترک گناه به زحمت می‌اندازد و با جسم فانی، کالاهای با ارزش و باقی در آخرت خریداری می‌کند.
اندکی از لذات و خواسته های حلالش را از ترس افتادن در باتلاق حرامها رها می‌کند و هر روزش با رنجِ چشم پوشی از دنیا و گذشتن از علایق و خواسته‌های نفس خویش بخاطر رضای خدا سپری می‌شود.
با حسابرسی لحظه‌ای و مدام، نفس را مغلوب نموده و با زیاد کردن خیرات و نیکی‌ها، عمرش را در انتظار مرگ سپری می‌کند.
مشتاق لقای پروردگار و ترسان از خشم و غضب اوست. و اینگونه با جسم پاک و مطهر، روح را به زیباترین و نورانی ترین صورت‌ها نقاشی می‌کند.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − دوازده =

۱۴ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  خیلی عالی متشکرم

 2. ناشناس گفت:

  از سایت خوب ومفیدتون وزحمات بی دریغی که میکشید خیلی ممنونم

 3. ناشناس گفت:

  مطلب جالب و استادانه ایی بود سپاس.

 4. ناشناس گفت:

  خداوند خیرتان دهد بامطالب ارزنده ی تان

 5. ناشناس گفت:

  درود فراوان خدا بر شما مدیر محترم این سایت ارزشی
  مند ، مطلب بسیار زیبا و دلنشین و آرامش بخشی هست ، تشکر و سپاس فراوان از شما مدیر محترم.

 6. ناشناس گفت:

  خدا خیرتون بده، عالی