توسل به اهلبیت(ع) تنها وسیله هموار ساختن مسیر هدایت

مسیر هدایت توسل به اهلی بیت

وسیله نقلیه زمانی قابلیت رساندن انسان به مقصد را دارد که سالم و بی عیب باشد، سوخت مناسب و کافی داشته باشد و همچنین جاده پیش رویش هموار باشد.
اگر فرض کنیم انسان، وسیله نقلیه جهت رساندن روح به مقصد آخرت است باید این وسیله هم سالم و دارای سوخت مناسب باشد و هم جاده پیش رویش هموار باشد.

حال می خواهیم بدانیم شرط سالم بودن وسیله و دارا بودن سوخت مناسب چیست؟
اگر شاکله جسمانی انسان در رحم مادر از لقمه حلال شکل بگیرد، وسیله سالم و اگر از لقمه حرام شکل بگیرد وسیله خراب خواهد بود. سوخت آن نیز غذاییست که بدو تولد به کودک داده می‌شود. اگر این خوراک، حلال، طیب و به اندازه باشد سوخت مناسب و اگر حرام، شبهه و بیش از اندازه باشد سوخت نامناسب خواهد بود.

اکنون نحوه عملکرد وسیله سالم و خراب را با هم مقایسه می‌کنیم تا به نتیجه مورد نظرمان برسیم.
خواست خداوند از انسان در عالم دنیا رعایت تقوا و اخلاص است. و ابزار لازم جهت حرکت در این مسیر نیز عقل، قوه ی تفکر و فطرت خداجوست که پیش از ورود انسان به این دنیا به او عطا شده است. زمانی که این ابزارها سالم باشند انتخاب های انسان، درست و اراده‌اش نیز در جهت رسیدن به خداست اما اگر ابزارهای هدایت خراب باشند، قدرت تشخیص انسان، خراب و اراده و انتخاب هایش نیز در جهت متابعت از هوای نفس، پیروی از شیطان و آبادانی دنیا بدون در نظر گرفتن آخرت است.

خواست خداوند در دنیا هدایت همه انسانهاست اما شایستگی های افراد و نیات آنها سبب هدایت و یا گمراهی آنها می‌شود.
ازآنجا که اراده انسان در راستای اراده خداست، برای حرکت به سمت خوبی یا بدی، این خداست که باید اراده کافی به او عطا کند. وسیله سالم، انتخاب درست انجام می‌دهد و این انتخاب اولیه، مقدمه هدایت فرد را فراهم می‌کند. پس انتخاب اولیه به عهده انسان و انتخاب ثانویه یعنی مسیری که برای هدایت و یا گمراهی شخص ترسیم می‌شود به خواست پروردگار است.

مسیر حرکت همان اتفاقاتی است که براساس نیات افراد وانتخاب های درست یا غلط آنها برایشان مقدر می‌شود. کسی که شاکله جسمانی خرابش را بوسیله روزه گرفتن سالم کند و لقمه اش نیز حلال، طیب و به اندازه باشد؛ قوه تفکر و تعقلش سالم می‌شود و با اراده قوی می‌تواند در مسیر هدایت حرکت کند.

حال اگر جاده هدایت ناهموار باشد یعنی نفس، شیطان و دنیا که دشمنان مسیر هدایت هستند حملاتشان قوی و سختی های مسیر اصلاح نیز فراوان باشند تنها راه نجات و سپر امن در برابر حملات دشمنان خدا توسل مدام به اهلبیت علیهم السلام است تا با نیرویی که از طرف آنها به انسان عطا می‌شود اراده‌اش قوی و مسیر هدایت برایش هموار گردد.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × دو =

۱۰ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  ممنون. امیدوارم خداوند به شما اجر فراوان بدهد

 2. ناشناس گفت:

  خداوند به ما توفیق فهم علم و عمل به آن و به شما خدمت عالم حقیقی توفیق خدمت رسانی به همه خلق را عطا کند ان شاء الله .ممنون از زحمات شما.

 3. ا - م گفت:

  احسنت، عالی بود. ممنون

 4. ناشناس گفت:

  نکات بسیار جامع، دقیق و عالی بود. اجرتون با خدا

 5. ناشناس گفت:

  بسیار زیبا بود ممنونم از توضیح کامل و دقیق تان