تفاوت بین قوه تفکر و تعقل

هیئت عاشقان امامت و ولایت- فرق بین تعقل و تفکر

در این نوشته به صورت ساده، کوتاه، روان و مختصر به شکلی قابل فهم برای همه فرق بین تفکر و تعقل توضیح داده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید…

عقل انسان مانند حجت خدا و پیامبر درونی او برای هدایتش بسوی حق خلق شده است. در اینجا اگر گفته شود عقل همان موعظه‌گر درونی است هیچ اشکالی ندارد. چرا که مَلَک و نفس لوامه با عقل هیچگونه تضادی باهم ندارند. 

مسئولیت و کار عقل محافظت از دین خداست. پس عقل می‌تواند همانند اهلبیت (ع) باشد. و صرفا کار عقل همانند اهلبیت (ع) رساندن انسان به سعادت ابدی است. پس هر کاری که انسان در دنیا به دنبالش می‌رود از اختراعات گرفته تا اکتشافات و … در مرحله اول بر می‌گردد به قوه “دارِکه” روحانی او که بسیار هم تواناست و ما انسانها بر اساس همین قوه دارکه است که در زندگی دنیا احساس نیاز می‌کنیم و بوسیله قوه تفکر نیز به دنبال رفع آن نیاز می‌رویم.

پس در اینجا نقش عقل چیست؟ عقل در اینجا می‌گوید هرکاری که در دنیا به سرانجام  می‌رسانی باید همراه با تقوا و اخلاص باشد. چرا که تو در این دنیا به‌عنوان مخلوقی بیش نیستی و باید چیزی را بخواهی که خالقت می‌خواهد. اصلا عقل اجازه ندارد فقط برای دنیا کار کند. پس عقل نمی‌تواند به تنهایی دنیای ما را آباد کند.

اگر می گوید دنبال دنیا برو منظور دنیاییست که آخرت انسان را نیز مد نظر قرار دهد. البته منظور ما از عقل، عقل سالم می‌باشد. انسانها می توانند هم فکر کنند و هم تصمیم بگیرند. حالا اگر این فکر و تصمیم مطابق عقل باشد می‌گویند این فرد داناست اما اگر مطابق عقل نباشد می‌گویند فلانی نادان است.

پس عقل میزان سنجش جهل است. در آخر قوه تفکر برای انجام کارها، اما قوه تعقل برای تایید کارها مطابق دین می‌باشد. پس این شد فرق بین تفکر و تعقل.


اشتراک گذاری مطلب:
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

۲ دیدگاه‌

  1. زهرا گفت:

    واقعا مفید بود چون هم کوتاه بود هم مفهومی