تسخیر قلعه دل بوسیله دشمن

تسخیر قلعه دل بوسیله دشمن

تسخیر هر قلعه ای از بیرون بوسیله دشمن بیرونی بسیار مشکل است؛ اما هرگاه قلعه‌ای از درون دشمن داشته باشد به راحتی می‌توان آن راتسخیر نمود.
اگر انسان مراقب دشمن درون قلعه اش نباشد دشمن درون می‌تواند درب قلعه را برای دشمن بیرون باز کند. دل انسان نیز مانند قلعه‌ای می‌باشد که هم دشمن درون دارد هم دشمن بیرون که اگر انسان مراقب دشمن درون (نفس) نباشد و با آن مخالفت نکند دشمن درون (نفس) می‌تواند درب قلعه دل را بروی دشمن بیرون (شیطان) بگشاید و اگر این اتفاق بوسیله موافقت با نفس بیفتد ابتدا شیطان قلعه‌ی دل را تسخیر کرده و سپس انسان را تخریب می‌نماید.

حال چرا شیطان نمی تواند همیشه در قلعه ی دل انسانهای مهذب بماند؟
چون خداوند بوسیله راهنمای خود راه مبارزه با دشمن را به آنها آموخته که چگونه بعد از ورود دشمن به قلعه‌ی دل آن را با توبه و استغفار بیرون کنند.
اگر انسانِ مهذب هزاران بار مخالفت کند مهم نیست، مهم همان یک موافقت با دشمن درون (نفس) است که باعث می‌شود درب قلعه‌ی دل بروی شیطان باز شود. البته هر چه مخالفت بیشتر باشد انسان می‌تواند به راحتی بر دشمن غلبه کند و او را از قلعه‌ی دل با استغفار بیرون نماید؛ اما اگر مخالفتهای انسان با دشمن درون (نفس) کمتر باشد زمانی که دشمن بیرونی به قلعه‌ی دل نفوذ کند بیرون کردنش به این راحتی ها نیست یعنی علاوه بر استغفار، توسل زیاد به اهلبیت (ع) هم لازم است.
پس خداوند بدین شکل انسان مبارزه را مانند بچه‌ای که می‌خواهد راه برود و مرتب زمین می‌خورد یاری می‌کند تا یک روز در راه حق استوار بماند.
البته کمک‌های خداوند بستگی به خواست قوی انسان دارد. اگر خداوند ببیند خواست انسان برای هدایت ضعیف شده است او را به خودش وا می گذارد.
یعنی اگر بعد از هزاران بار زمین خوردن انسان مبارز نخواهد روی پای خودش بایستد و به زمین خوردن عادت کند، دیگر کمکش نمی‌کند که شیطان از قلعه‌ی دلش بیرون برود.
نرفتن شیطان ازدل باعث می شود انسان همیشه در اسارت او باقی بماند.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 5 =

۴ دیدگاه‌

  1. بنده خدا گفت:

    بسیار عالی بود متشکرم

  2. ناشناس گفت:

    احسنت تشابه بسیار معقول و قابل درکی را ارائه کردید. ممنون از زحمات بیشمار شما دست اندرکاران محترم سایت.