اهمیت کنترل بعد حیوانی

بعد حیوانی

شاگردی که خوب بخوابد، بخورد و بیاشامد، دیگر شاگرد خدا نیست، چون بُعد حیوانیش را رها کرده و رها کردن بعد حیوانی یعنی غفلت از شیطان.

یک شاگرد مطیع امر پروردگار، علاوه بر رعایت حد و حدود الهی در حلال او، باید به بُعد حیوانیش فشار هم بیاورد و نگذارد همیشه این خودِ حیوانی در آسایش و راحتی باشد؛ زیرا که اگر بعد حیوانی انسان به حال خودش رها شود، هنگامی که سیر شود طغیان می‌کند و زمانی که گرسنه بماند عرعر می‌نماید.

اگر انسانی قصد دارد در این دنیای فانی افکار، گفتار و کردارش را مطابق نظر خدا کند، باید بُعد حیوانیش را به حال خودش رها نکند؛ چرا که شیطان تنها از این راه می‌تواند بر انسان مسلط شود.
بنابراین اگر شاگردی به هزاران دلیل بخواهد بعد حیوانیش را قوی کند جاهلی بیش نیست که در دستان شیطان توجیه گری به نام خناس ‌گرفتار شده است.

در آخر:
قوی شدن بُعد حیوانی مساویست با قوی شدن حالتهای بد نفس.
متأسفانه وقتی نفسِ شاگردی قوی شود و ذره‌ای هم علم ظاهر داشته باشد، شیطان توجیه گر از اشتباهات شاگردش بوسیله همان علم ظاهر و علم باطل خود دفاع می‌کند.

انسان یا شاگرد خداست یا شاگرد شیطان.
اگر به حرف خدا و ائمه (ع) گوش بدهد و بعد حیوانی و نفسش را با اطاعت از استاد مهار کند، شاگرد خدا می‌شود و آن وقت است که خدا از شاگردش هم دفاع می‌کند و هم محافظت؛ اما اگر بُعد حیوانیش را به حال خود رها کند و نفس را قوی نماید شاگرد شیطانی می‌شود که فقط با توجیه گری از او دفاع نامشروع می‌کند و بدین شکل نمی‌گذارد شاگردش، شاگرد خدا شود.

پس لطفا عاقل باشید وخودتان را به این راحتی در اختیار شیطان قرار ندهید چون جز نابودی چیزی عایدتان نمی‌شود. خلایق هرچه لایق

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − هفت =

۱۶ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  خداوند خیرتان دهد با این پیام های آموزندتون

 2. ناشناس گفت:

  دست شمادردنکنه

 3. ناشناس گفت:

  احسنت . نکات ناب و راهنمایی های بسیار عالی و مفید . خیلی ممنونم

 4. ناشناس گفت:

  پناه بر خدا

 5. ناشناس گفت:

  سپاسگذارم از مدیر محترم سایت.نکات مهم وآموزنده ای را بیان کردید.

 6. ناشناس گفت:

  از مطالب زیبا وکاربردیتان بسیاربسیارمتشکرم

 7. عیسی۲ گفت:

  خیلی خیلی ممنون و متشکر از مدیر محترم سایت ، بسیار عالی و عمیق و آموزنده

 8. ناشناس گفت:

  سپاسگزارم از ارائه نکات مهم و بسیار ارزشمند

 9. طاهر گفت:

  ان شاالله وبه یاری خداکه روزبه روزبامخالفت کردن باامیال نفسانیمان،بعدحیوانیمان ضعیف شود،ولیاقت شاگردی خداراپیداکنیم،باتشکرازشما