احادیث مهدویت

احادیث مهدویت و ظهور

رسول خدا صل الله علیه و آله:
مَعاشِرَ النّاسِ: اَبْشِرُوا بِالْفَرَجِ، فَـاِنَّ وَعْدَ اللّهِ لایُخْـلَفْ، وَقَضـاءَهُ لایُرَدُّ وَ هُوَ الْحَکیمُ الْخَبیرُ، وَاِنَّ فَتْحَ اللّهِ قَریبٌ.
مردم! بشارت باد بر شما فرج مهدى (عج)، چون وعده خدا تخلّف پذیر نیست و حکم او برگشت ندارد و او حکیم و آگاه است و براستى فتح الهى نزدیک است.
(یوم الخلاص، ص ۲۲۶)


امام صادق علیه السلام:
یَخرُجُ قائِمُنا أهَلَ البَیتِ یَومَ الجُمُعَهِ.
قائم ما، خاندان پیامبر، روز جمعه قیام می‌کند.
(بحار الأنوار، ج ۵۲ ، ص ۲۷۹)


امام حسن عسکری علیه السلام:
ـ فِی الصَّلاهِ عَلى وَلِیِّ الأَمرِ المُنتَظَرِ علیه السلام ـ : اللّهُمَّ صَلِّ عَلى وَلِیِّکَ وَابنِ أولِیائِکَ الَّذینَ فَرَضتَ طاعَتَهُم ، وأوجَبتَ حَقَّهُم ، وأذهَبتَ عَنهُمُ الرِّجسَ وطَهَّرتَهُم تَطهیرًا . اللّهُمَّ انتَصِر بِهِ لِدینِکَ ، وَانصُر بِهِ أولِیاءَکَ وأولِیاءَهُ وشیعَتَهُ وأنصارَهُ وَاجعَلنا مِنهُم . اللّهُمَّ أعِذهُ مِن شَرِّ کُلِّ باغٍ وطاغٍ ومِن شَرِّ جَمیعِ خَلقِکَ ، وَاحفَظهُ مِن بَینِ یَدَیهِ ومِن خَلفِهِ وعَن یَمینِهِ وعَن شِمالِهِ ، وَاحرُسهُ وامنَعهُ أن یوصَلَ إلَیهِ بِسوءٍ ، وَاحفَظ فیهِ رَسولَکَ وآلَ رَسولِکَ ، وأظهِر بِهِ العَدلَ وأیِّدهُ بِالنَّصرِ ، وَانصُر ناصِریهِ ، وَاخذُل خاذِلیهِ ، وَاقصِم بِهِ جَبابِرَهَ الکَفَرَهِ ، وَاقتُل بِهِ الکُفّارَ وَالمُنافِقینَ وجَمیعَ المُلحِدینَ ، حَیثُ کانوا وأینَ کانوا مِن مَشارِقِ الأَرضِ ومَغارِبِها وبَرِّها وبَحرِها ، وَاملَأ بِهِ الأَرضَ عَدلاً ، وأظهِر بِهِ دینَ نَبِیِّکَ عَلَیهِ وآلِهِ السَّلامُ ، وَاجعَلنِی اللّهُمَّ مِن أنصارِهِ وأعوانِهِ وأتباعِهِ وشیعَتِهِ ، وأرِنی فی آلِ مُحَمَّدٍ ما یَأمُلونَ وفی عَدُوِّهِم مایَحذَرونَ ، إلهَ الحَقِّ آمینَ.
ـ در درود فرستادن بر ولى امر منتظر علیه السلام ـ : بار خدایا، بر ولىّ خود و فرزند اولیایت درود فرست؛ همانان که اطاعت از ایشان را فرض دانستى و حقّ آنان را واجب شمردى و پلیدى را از وجودشان زدودى و به کلّى پاک و پاکیزه شان گردانیدى. بار خدایا، به واسطه او دینت را مدد و حمایت کن و به وسیله او دوستان خود و دوستان او و شیعیان و یارانش را یارى رسان و ما را از آنان قرار ده. بار خدایا! او را از گزند هر بیدادگر و سرکشى و از گزند همه آفریدگانت، محفوظ بدار و از پیش رو و پشت سر و از راست و چپش، او را نگهدار و از این که بدى و آسیبى به او برسد، پاسدارى و حراستش فرما و با حفظ او، رسول و خاندان رسول خود را حفظ کن؛ عدالت را با دست او آشکار ساز و او را نصرت عطا فرما و یارانش را یارى رسان و کسانى را که تنها و بى یاورش گذارند، تنها و بى یاور گذار و به دست او، جبّاران کفر پیشه را درهم شکن و کافران و منافقان و ملحدان را، هرچه باشند و هر کجا باشند، در شرق عالم و غرب آن، در خشکى ودر دریا، همگى را نابود کن و به وسیله او زمین را آکنده از عدل و داد گردان و دین پیامبرت ـ درود بر او و خاندانش ـ را رونق بخش و ما را، بار خدایا! از یاران و مددکاران و پیروان و شیعیان او قرار ده و مرا زنده بدار تا ببینم که خاندان محمّد به آرمانها و آرزوهایشان رسیده اند و دشمنان آنان به آن چه از آن مى ترسیدند، گرفتار آمده اند، آمین اى معبود راستین.
(مصباح المتهجّد: ۴۰۹)
(جمال الاُسبوع : ۳۰۰)


امام صادق علیه السلام:
طُوبى لِمَنْ تَمَسَّکَ بِاَمْرِنا فى غَیْبَهِ قائِمِنا، فَلَمْ یَزِغْ قَلْبُهُ بالْهِدایَهِ.
خوشا به حال کسى که در زمان غیبت قائم ما به فرمان ما چنگ زند وقلب هدایت شده اش به طرف باطل متمایل نشود.
(بحارالأنوار، ج۵۲، ص ۱۲۳)


امام صادق علیه السلام:
مَنْ سَرَّهُ اَنْ یَکُونَ مِنْ اَصْحابِ الْقائِمِ فَلْیَنْتَظِرْ، وَلْیَعْمَلْ بِالْوَرَعِ وَ مَحاسِنِ الاَْخْلاقِ وَ هُوَ مُنْتَظِرٌ.
کسى که مایل است جزء یاران حضرت مهدى(عج) قرار گیرد باید منتظر باشد و اعمال و رفتارش در حال انتظار با تقوى و اخلاق نیکو توأم گردد.
(بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۱۴۰)


امام علی علیه السلام:
ألا فَمَن ثَبَتَ مِنهُم عَلَی دینِهِ وَ لَم یَقسُ قَلبُهُ لِطولِ أمَدِ غَیبَهِ إمامِهِ فَهو مَعی فی دَرَجَتی یَومَ القیامَه.
بدانید آنان که در زمان غیبت حجت خدا در دین خود ثابت مانده و به خاطر طول مدت غیبت منکرش نشوند، روز قیامت با من هم درجه خواهند بود.
(بحارالانوار(ط-بیروت) ج۵۱ ص۱۰۹)


امام علی علیه السلام:
فی قَولِهِ تَعالى: «ونُریدُ أن نَمُنَّ عَلَى الَّذینَ استُضعِفوا فِی الأَرضِ ونَجعَلَهُم أَئِمَّهً ونَجعَلَهُمُ الوارِثینَ»: هُم آلُ مُحَمَّدٍ، یَبعَثُ اللّهُ مَهدِیَّهُم بَعدَ جَهدِهِم، فَیُعِزُّهُم ویُذِلُّ عَدُوَّهُم.
درباره آیه «و می‌خواهیم بر کسانى که در زمین فرودست نگه داشته شده اند منّت نهیم و آنان را پیشوایان گردانیم و وارثان قرارشان دهیم»: آنان (مستضعفان) آل محمّد هستند. خداوند، پس از آن که رنجها و سختیها کشیدند، مهدى آنان را مى فرستد و ایشان را عزّت می‌بخشد و دشمنشان را، ذلیل و خوار می‌گرداند.
(الغیبه للطوسیّ : ۱۸۴ / ۱۴۳)


حضرت مهدی علیه السلام:
فإنّا یُحیطُ عِلمُنا بِأنبائِکُم وَ لا یَغرُبُ عَنَا شَیءُ مِن أخبارکُم.
علم ما به شما احاطه دارد و چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست.
(تهذیب الاحکام «تحقیق خراسان» مقدمه ج۱ ، ص ۳۸ )
(بحار الانوار«ط-بیروت» ج۵۳ ، ص۱۷۵)


امام باقر علیه السلام:
اِذا قامَ الْقائِمُ علیه السلام یُوَسِّـعُ الطَّریقَ الْأَعْظَمَ … وَ یَهْدِمُ کُلَّ مَسْجِدٍ عَلَى الطَّریقِ وَ یَسُدُّ کُلَّ کُوَّهٍ اِلَى الطَّریقِ وَ کُلَّ جَناحٍ وَ کَنیفٍ وَ میزابٍ اِلَى الطَّریقِ.
چون قائم علیه السلام قیام کند، راههاى اصلى را توسعه می‌دهد و هر مسجدى را که مانع راه باشد ویران می‌سازد و هر پنجره را که به سوى راههاى عمومى گشوده باشد و نیز هر گونه ایوان و آبریزگاه و ناودانى را که به طرف راههاى عمومى باشد می‌بندد. رفاه و آسایش مردم، از هدفهاى دولت مهدوى است. خراب کردن مساجدى که راه مردم را تنگ کرده، یا پنجره‌ها و آبریزگاههاى رو به معابر عمومى، در واقع حمایت از حقوق جامعه و از میان بردن مزاحم هاست.
(الغیبه، شیخ طوسى، ص ۴۷۵)


حضرت مهدی علیه السلام:
إنَّ اللَّهَ مَعَنا، فَلا فاقَهَ بِنا إلى غَیرِهِ، وَالحَقُّ مَعَنا فَلَن یوحِشَنا مَن قَعَدَ عَنّا.
خدا با ما است و نیازمند دیگرى نیستیم، و حق با ما است و باکى نداریم که کسى از ما روى‏ بگرداند.
(الغیبه طوسی ص۲۸۵ )
(بحار الانوار«ط-بیروت» ج ۵۳، ص ۱۷۸)


حضرت مهدی علیه السلام:
قُلوبُنا أوعِیَهٌ لِمَشِیَّهِ اللَّهِ، فَإذا شاءَ شِئنا.
قلب‏هاى ما جایگاه خواسته‌هاى الهى است؛ هرگاه او بخواهد ما نیز می‌خواهیم.
(الغیبه طوسی ص۲۴۷ )
(بحار الانوار«ط-بیروت» ج ۵۲، ص ۵۱)


حضرت مهدی علیه السلام:
فَقَدْ وَقَعَتْ الغَیْبَهُ الثانِیَهُ فَلا ظُهُورَ إلاّ بَعْدَ إذْنِ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ وَ ذلِکَ بَعْدَ طُولِ الْأمَدِ وَ قَسْوَهِ الْقُلُوبِ، وَ امْتِلاءِ الْأرْضِ جَوْراً.
غیبت دوم به وقوع پیوست، پس ظهورى نخواهد بود مگر بعد از اذن خدا و آن بعد از مدت طولانى و قساوت دلها و پُر شدن زمین از ظلم و ستم خواهد بود.
(کمال الدین و تمام النعمه ۵۱۶: ۴۴)


حضرت مهدی علیه السلام:
عَنْ الاِمامِ الْمَهْدىّ علیه السلام فى تَوْقیعِهِ اِلى مُحَمَّدِ بْنِ عُثْمانَ: وَ اَکْثِرُوا الدُّعآءَ بتَعْجیلِ الْفَرَجِ فَاِنَّ ذلِکَ فَرَجُکُمْ.
حضرت مهدى علیه السلام در نامه مبارکش به سفیر خود محّمد بن عثمان فرمود: براى تعجیل فرج زیاد دعا کنید، چون همین دعا موجب فرج شماست.
(منتخب الأثر، ص ۲۶۸)


درحال تکمیل…

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 4 =

۵ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    خیلی عالی بودند

  2. ناشناس گفت:

    با سپاس فراوان از زحمات شما خوبان

  3. ناشناس گفت:

    اللهم عجل لولیک الفرج