آیا امروزمان بهتر از دیروز است؟

هر که دور روزش برابر باشد ضرر کرده است

چه کسانی هر روزشان مثل هم است و چه کسانی هر روزشان از روز قبل بهتر است؟

کسی که اهل تقوا باشد هیچ وقت دو روزش مثل هم نیست، حتی اگر هر روز عبادت و اطاعت تکراری داشته باشد.
اتفاقا همین عبادت و اطاعت تکراریست که باعث می‌شود روز به روز به نورانیت مؤمن اضافه شود.‌

پس اینکه می‌گویند مراقب باشید دو روزتان مثل هم نباشد مربوط به مؤمن نیست؛ چراکه افزایش روز به روز نورانیت، او را در سیر صعودی قرار می‌دهد و تا کمال مطلق به پیش می‌برد و همچنین کسی که در مسیر اصلاح قرار گرفته نیز دو روز ش مثل هم‌ نیست چون یک روز غالب است یک روز مغلوب.

انسان مبارز باید سعی کند همیشه غالب باشد تا در سیر صعودی قرار بگیرد؛ اما این طبیعیست یک مبارز ابتدای کار بعلت عدم مهار نفس، شیطان و دنیا نوسان داشته باشد كه بعد از مبارزه طولانی براثر مخالفت همه جانبه و با قطع ارتباط کامل با شیطان حتما می‌تواند در سیر صعودی استقرار پیدا‌ کند؛ اما اگر دیدید کسی نتوانسته در سیر صعودی استقرار پیدا کند بعلت سهل انگاری در مبارزه با نفس، شیطان و دنیا بوده است، که در نتیجه بعلت عدم موفقیت در مبارزه یک روز در سیر صعودی بوده و یک روز در سیر نزولی.
چون از ابتدای مبارزه سعی نکرده ارتباطش را به طور کامل با دشمنش قطع کند و به این خاطر همیشه دارای دو راهنما بوده که هرگاه آشپز دو تا شد آش یا شور می‌شود یا بی نمک.
این نوع کار کردن یک جور در جا زدن می‌باشد. چون نه پایین می‌رود نه بالا.
چنین مبارزی بعد از مدت طولانی حتما خسته می‌شود چون اثر مثبتی از مبارزه اش نمی‌بیند و بر این اساس دیگر دست از مبارزه بر می‌دارد و شیطان بر او مسلط می‌شود.

در آخر:
کسی دو روزش مثل هم‌ است که اهل تهذیب و اهل تقوا نباشد.
چنین کسی بر اثر نافرمانی و عبادت بدون تقوا و اخلاص هر روزش مثل هم می‌باشد و کسی که هر روزش مثل هم باشد روز به روز به ظلمات او اضافه می‌گردد و بدین شکل در سیر نزولی قرار می‌گیرد و تا اسفل السافلین پیش می‌رود.

اشتراک گذاری مطلب:
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =

۷ دیدگاه‌

  1. ناشناس گفت:

    احسنتم بسیار عالی و.کازبردی بود

  2. ناشناس گفت:

    احسنتم احسنتم … بسیار بهره بردیم. این مطلب، پاسخ سؤالی بود که مدتها ذهن بنده را مشغول کرده بود و به لطف الهی در این سایت پرمحتوا جواب آن را یافتم. اجرکم عندالله.

  3. ناشناس گفت:

    احسنت . عالی بود. خیلی متشکرم